Czy hipnoza ma skutki uboczne? sprawdzamy

skutki uboczne hipnoza

Czy hipnoza ma skutki uboczne? sprawdzamy

Czy hipnoza ma skutki uboczne? Specjaliści nie wymieniają kilka które występują rzadko i szybko ustępują. Jak jest w praktyce? Stan w hipnozie nie jest niebezpieczny. Hipnoza ma służyć człowiekowi w pozyskaniu trwałej, pozytywnej zmiany w trapiących go dyskomfortach oraz odkryć ukryte możliwości.

 Jak działa hipnoza?

Sugestie hipnotyczne kierowane przez hipnoterapeutę wprowadzane są podczas transu. Ten stan hipnotyczny uzyskujemy przez wprowadzenie odpowiedniej indukcji w odpowiednim miejscu: cichym, spokojnym, dającym klientowi poczucie relaksu i bezpieczeństwa. Sugestia to wywołanie wyobrażenia w podświadomości. Sugestia zewnętrzna (kierowana przez hipnoterapeutę) przeradza się w autosugestię, która jeśli zostanie przez nas przyjęta może trwale, pozytywnie zmienić nasze życie

W hipnozie, w przeciwieństwie do snu, możemy obserwować procesy wyciszające nasze wewnętrzne zahamowania. Słyszymy wypowiadane przez hipnoterapeutę słowa, możemy rozmawiać, mamy natomiast podwyższoną podatność na sugestie.

Hipnoza: skutki uboczne

W hipnozie może zostać wprowadzona dowolna sugestia: zarówno pozytywna jak i negatywna! Tu tkwi pewne niebezpieczeństwo, zależne od etyki hipnotyzera. Ze skutków ubocznych o małym znaczeniu możemy wymienić rzadko występujące:

  • lekkie bóle głowy,
  • drętwienie mięśni,
  • odczucie stanu zamyślenia,

Wszystkie te symptomy szybko ustępują.

Hipnoza, podkreślmy jednak fachowa hipnoza, wyklucza jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Przeciwnicy hipnozy i osoby, które jej nie znają ostrzegają przed nią. Tymczasem nie znamy jej skutków ubocznych, w przeciwieństwie do długich list skutków ubocznych niektórych leków.

Warto wspomnieć o pozytywnych skutkach stosowania hipnozy. Zwiększamy pewność siebie, czujemy się lepiej, więc działamy skuteczniej. Stajemy się bardziej „pozytywni” w kontaktach z ludźmi. Co najważniejsze, nie panikujemy w przypadku pojawienia się problemu, bo problem to dla nas sposób, jak zrobić coś inaczej.

Pojawiają się również informacje, jakoby hipnoterapeuta był w stanie uzależnić od siebie pacjenta lub zmienić jego osobowość, czy wręcz zniewolić duchowo. Ponoć hipnoza jest stosowana przez sekty. Informacje te pozostawiam bez komentarza.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest hipnoza regresyjna? >>>