Nauka pozytywnego myślenia, czyli co to jest autosugestia?

nauka pozytywnego myslenia

Nauka pozytywnego myślenia, czyli co to jest autosugestia?

Psychiczna samopomoc  to najkrótsza definicja autosugestii.  Bezsenność, bóle głowy, ciągłe napięcie a nawet zawały serca… a przyczyna  tych dolegliwości jest jedna: to niska  jakość naszego życia, szczególnie ta w sferze psychicznej. Problemy w pracy, zaburzony work life balance, mobbing, wieczne zmęczenie, brak satysfakcji i czasu na realizację zadań kumulują się i wpływają na nas. Dlaczego? Ponieważ to wszystko zatrzymuje się i kumuluje w naszej podświadomości. 

 

Nie oczyszczamy się, nie pracujemy nad higieną psychiczną. Pozytywne myślenie- tak często o nim słyszymy, tak jest wychwalane i zalecane, ale czy naprawdę z niego korzystamy? Ten swoisty, mocny i niezwykle pożyteczny rodzaj autosugestii jest dla nas szansą na przetrwanie w dzisiejszych czasach.

„Dam radę”! – czym jest autosugestia?

Są całe grupy ludzi, które czerpią garściami dobrodziejstwa płynące z umiejętnie stosowanej autosugestii. Na przykład u sportowców autosugestia często znajduje się u podstaw ich sukcesów i osiągnięć. Pozytywne zdania, podniesienie poczucia własnej wartości oraz, co niezwykle ważne własnych możliwości to magia autohipnozy. 

Z autohipnozą można, jak mówi przysłowie – góry przenosić i to się dzieje w naszym życiu. Autosugestie nic nie kosztują, są dostępne i zazwyczaj dobroczynne, choć nie zawsze, o czym za chwilę. Autohipnoza, będąca wyższą formą autosugestii, bardziej rozbudowaną i złożoną, a co za tym idzie skuteczniejszą pozwala nam skoncentrować się na doznaniach. Mówimy “myśleć pozytywnie” nie zastanawiając się, co to tak naprawdę oznacza. Wyślizgany slogan, fajnie czymś takim błysnąć. Myśl pozytywnie! – i temat załatwiony. 

Tymczasem chodzi o to, że w myślach mówisz sobie jaki jest twój cel i jak go osiągniesz. Reżyserem w tej strategii będzie twoja wyobraźnia. Tym samym zwiększamy szanse na osiągnięcie sukcesu! Pozytywne “zaklinanie” rzeczywistości, autosugestia polegająca na tworzeniu korzystnych scenariuszy w naszym życiu.

Jak na co dzień wyglądają nasze autosugestie? Może sami nie wiemy, że je stosujemy?

  • afirmacje , czyli powtarzane często krótkie autosugestie dotyczące naszego życia
    (Carpe Diem na przykład, aby nie tracić ani chwili z naszego cennego życia),
  • powtarzana reguła ( teraz nie będą o tym myślał, prześpię się z tym i zajmę się tym rano),
  •  krótkie, energetyczne  modlitwy.

Jak to w życiu, każdy medal ma dwie strony. Istnieją bowiem i to bardzo często negatywne autosugestie. Niektórzy są przekonani, że negatywne autosugestie  ( to się nie uda, na pewno mnie wyrzucą, on mi nie pomoże, ona mi odmówi itp.) najczęściej się spełniają. To negatywne zaklinanie rzeczywistości spełnia się, ponieważ w takim przypadku po prostu mu pomagamy. 

Autosugestie, jak widzimy opierają się na  powtarzaniu, wprowadzeniu nowego kodu do naszej podświadomości, co wspiera nasze działania. Prawda jest taka, że my ludzie, myślimy i jesteśmy w stanie zmieniać nasze życie.

Jak nauczyć się myśleć pozytywnie?

Trzeba zrozumieć, jak działa autosugestia. Jeśli dotrze do nas, jak wielką siłę mamy w sobie, że w zasadzie sami siebie możemy zmienić, zmieniając na lepsze nasze życie. Trening autohipnozy pozwala uzyskać  wewnętrzny spokój, co szeroko otwiera drzwi naszej podświadomości na autosugestię. Co szczególnie  ważne, proste rzeczy i przekazy w naszych  myślach, przybierające  wizualizacyjną formę autosugestii mają wielką siłę.   

Ludowe przysłowie mówi, że wszystko zaczyna się w głowie, tam tworzy się pozytywna przyszłość. Mamy przecież to poczucie, że  pierwszym krokiem do sukcesu jest pozytywne myślenie. Pozytywna autosugestia,  słowa, czasem mniej lub bardziej złożone zdanie trafia podczas autosugestii do naszej podświadomości, gdzie rośnie w siłę, kiełkuję – zmienia pozytywnie nasze zachowanie.

Czy autosugestia faktycznie pomaga?

Tak, pomaga. Pozytywne autosugestie mają nieograniczoną moc. Wiele oczywiście zależy od poziomu  trudności zadania, jednak, ćwiczenie autosugestii zmienia naszą  podświadomość. Stajemy się silniejsi, mamy mniej życiowych wątpliwości, skuteczniej dajemy sobie radę z negatywnymi myślami.  W skuteczny sposób łączymy afirmację,często maty wiary oraz wewnętrzną siłę. 

Większość ludzi chętniej nawiązuje  relacje z osobami pewnymi siebie, kreującymi rzeczywistość , rzeczywistość, takimi, którzy kierują swoją ścieżką życia, a nie płyną bezwładnie na jego falach.