Jak w trakcie hipnozy funkcjonuje mózg?

hipnoza i mózg

Jak w trakcie hipnozy funkcjonuje mózg?

Stan hipnozy fascynuje nas od tysięcy lat. Co ciekawe, hipnoza najczęściej kojarzona jest z tajemniczymi, podejrzanymi praktykami, podczas których ktoś zdobywa nad nami władzę. Tak jednak nie jest. Prawda jest prosta: hipnoza, stan hipnotyczny to skuteczna metoda poprawy naszego życia i zarazem nasz chleb powszedni. Hipnozy doświadczamy setki razy dziennie! Na czym to polega?

Hipnoza a mózg

Hipnoza to nic innego jak podział naszego umysłu na umysł świadomy i podświadomy. Podświadomy przejmuje kierowanie naszymi czynnościami zawsze wtedy, kiedy wykonujemy czynności wyuczone i realizowane automatycznie. Doskonałym przykładem takiego procesu jest  prowadzenie samochodu- jedziemy płynnie nie zastanawiając się nad poszczególnymi czynnościami. Prowadzi nas umysł podświadomy, a ten świadomy …wypoczywa, lub zajmuje się czymś zgoła inny,. Odpływa, fantazjuje, przebywa w innym miejscu.  

Jak działa hipnoza na mózg?  Naturalnie i pozytywnie. Hipnoza pojawia się na granicy stanu aktywności, czuwania i snu. To naturalny stan pośredni o różnych stopniach głębokości transu. Ten stan niepełnej świadomości otwiera nam bramę dostrzeganie tego, czego w normalnym stanie nie widzimy. Co więcej mamy szansę skutecznie przyjąć pozytywne sugestie.

Co warto wiedzieć o hipnozie?

Celem hipnozy jest osiągnięcie stanu transu. Pozytywna potęga stanu hipnozy, jest dostępna w stanie transu, czyli dobrego samopoczucia osiągniętego w zaciszu przyjaznego, bezpiecznego gabinetu, przy pomocy hipnoterapeuty, naszego przewodnika w niezwykłej podróży w głąb siebie. Wtedy jesteśmy gotowi na przyjęcie pozytywnej sugestii, w stanie uwagi skierowanej na nasze wnętrze. Hipnoterapeuta wywiera określone bodźce, stosując wypróbowane i bezpieczne metody i narzędzia.

   Warto wspomnieć o rodzajach fal mózgowych emitowanych przez nasz mózg w zależności od naszych aktywności:

  • fale alfa pojawiają się w stanach głębokiego odprężenia i relaksu 
  • fale beta są charakterystyczne dla naszego wysiłku umysłowego, koncentracji nad wykonywanymi czynnościami, na przykład w pracy, wtedy działamy na najwyższych obrotach
  • fale gamma to fale wzburzenia, napięcia i emocji
  • fale delta to środowisko naszej podświadomości, wszystkich naszych naturalnych, automatycznych  czynności takich jak sen, oddychanie, bicie serca. Nas interesują najbardziej fale theta, fale hipnozy, marzeń i pozytywnego transu. 

      Od czego zależy głębokość hipnozy? Od profesjonalizmu hipnoterapeuty, miejsca w jakim jest przeprowadzana, ogólnego stanu fizycznego i psychicznego pacjenta. Jednak najważniejsze jest nastawienie hipnotyzowanego, jego determinacja do zmian.

Mózg w stanie hipnozy

Stany hipnotyczne, trans to odczucia przyjemne, relaksujące i rozwijające. Nasz mózg przestaje prawidłowo rejestrować upływ czasu – godziny stają się minutami, czas rozpływa się i traci znaczenie.  W stanie dobroczynnego transu charakteryzującego się wspaniałym samopoczuciem, wszystko to co nas otacza nie ma już najmniejszego znaczenia. Ten nadspodziewanie głęboki relaks, hipnotyczny trans to wrota do ograniczenia negatywnych zjawisk i doznań: bólu, depresji czy przerastających nasz problemów. Stany hipnotyczne są niezwykle także z innych powodów – uzyskujemy nieograniczony dostęp do naszej pamięci, osobistej historii, swoistego personalnego archiwum. Stąd na pytanie, czy podczas sesji hipnoterapii odnajdziemy utracone wspomnienia możemy odpowiedzieć, że jest to absolutnie możliwe!

Jak działa hipnoza na mózg?

Wewnętrzny spokój, jaki pojawia się podczas hipnozy jest stanem dobroczynnym i pożądanym. Stan hipnozy jest po prostu pożyteczny i zdrowy. Nasz mózg uspokaja się i odzyskuje równowagę, ciśnienie krwi spada i normuje się, tętno również. Oddychamy głębiej i regularnie. Ciało odzyskuje żywotne siły.

 Umysł pod wpływem hipnozy inaczej przetwarza informacje

Hipnoza stwarza nową perspektywę postrzegania starych bodźców i odczuć. Pomocna, skuteczna w łagodzeniu bólu, znajduje szereg innych zastosowań. Depresje, lęki, załamania nerwowe, wszelkie dolegliwości chorobowe, dyskomfort różnego pochodzenia – hipnoza zmienia nasze spojrzenie na te problemy, umysł pracuje jasno, sprawnie i co najważniejsze na naszą korzyść, nie zatruwając naszego codziennego życia złymi myślami.