01 paź Hipnoza w sporcie: jak i dlaczego się ją stosuje?
Czym jest i jak działa hipnoza w sporcie? Żyjemy w czasach, w których poprzeczka podnoszona jest coraz wyżej. Czasami potrzebna jest pomoc. Wyżej, szybciej, dalej, dłużej, skuteczniej, celniej itp.- takie są cele osób uprawiających sport zawodowa, ale także sporej części amatorów.
Hipnoza w sporcie może otworzyć nam wejście na kolejny poziom nieodkrytych dotąd możliwości fizycznych oraz podnieść koncentrację psychiczną, kluczową dla osiągnięcia sukcesu. Co ważne hipnoza w sporcie, także autohipnoza w sporcie pozwalają przełamać uciążliwe ograniczenia od wieków towarzyszące zmaganiom sportowców. To kwestie umiejętności radzenia sobie z porażką. Często sportowcy mówią o „przepracowaniu” na przykład przegranego meczu, aby następne dnia po porażce móc bez obciążeń zagrać kolejne spotkanie. To cudowna moc autohipnozy! To co najważniejsze i najtrudniejsze do zwalczenia, to zwątpienie w soje siły, w swoją moc i umiejętności. Tutaj hipnoza w sporcie wydaje się być niezastąpiona, aby odzyskać pewność siebie i pozytywne nastawienie do postawionych zadań.
Czyli hipnoza w sporcie ma moc usunąć przeszkody wprowadzające nas w uczucie niepewności i niepokoju, skąd już tylko krótka droga do porażki. Musimy pozbyć się leków przed występem przed dużą publicznością, przed konkurentami, wreszcie przed przegraną. Bo kto lubi przegrywać? Ale przegrana to nieodłączna cześć naszego życia i trzeba, szczególnie w sporcie z nią żyć.
Hipnoza w sporcie pozwala zajrzeć w głąb siebie, odkryć i wzmocnić posiadane talenty i umiejętności. Hipnoza w sporcie rozwija komunikację między ciałem i umysłem.
Kto korzysta z hipnozy w sporcie?
Hipnoza w sporcie nie ma ograniczeń co do dyscypliny. Umiejętnie wykorzystywana jest pomocna zarówno samotnemu biegaczowi jak i piłkarzowi będącemu członkiem drużyny, natomiast cele jakie chcemy osiągnąć poprzez hipnozę w sporcie mogą być w tych przypadkach różne. W sporcie, tak jak w życiu mamy do czynienia ze zjawiskami negatywnymi, które chcemy i możemy zneutralizować przy wydatnym udziale hipnozy. To na przykład syndrom wypalenia, kiedy posłuszeństwa odmawiają zarówno ciało jak i dusza, także zwykły stres, skutecznie rujnujący nasze zdrowie i potencjał.
Zwróćmy uwagę na jaszcze jeden, bardzo ważny aspekt zastosowania hipnozy w sporcie- to walka ze strachem. Właśnie tak, ze strachem, który może nas paraliżować przed wejściem wyżej czy osiągnięciem większej prędkości.
Jak działa hipnoza na sportowców?
Sukces sportowca powinien najpierw dokonać się podczas wizualizacji, najlepiej powtarzanej setki razy, oto przykład: -Widzę, jak otrzymuję piłkę, która wpada prosto pod moją stopę, wykonuję szybki zwód i precyzyjnie podaję w pole karne. Tak wizualizują wielcy i daje to niesamowite , pozytywne efekty. To kolejne „przepracowanie” akcji, tym razem przed zawodami. Ponieważ sukces powstaje najpierw w głowie sporowca, potem na boisku, bieżni czy na stoku lub w basenie!
trening fizyczny, jak się okazuję to zbyt mało, by zostać stuprocentowym sportowcem. Musimy nam być w naszym mózgu, w naszej podświadomości. Pozytywne nastawienie płynące z podświadomości pozwoli w pełni wykorzystać nabyte umiejętności. Co więcej, dzięki hipnozie w sporcie możemy poczuć radość z jego uprawiania.