Hipnoza bez zgody. Czy to możliwe? Czy hipnoterapeuta powinien zapytać o zgodę?

hipnoza

Hipnoza bez zgody. Czy to możliwe? Czy hipnoterapeuta powinien zapytać o zgodę?

Słowo hipnoza budzi u wielu osób niezdefiniowany lęk przed czymś, co może nam zaszkodzić. Od wieków krążą opowieści o osobach zahipnotyzowanych bez ich wiedzy, jak to utracili świadomość i zdolność panowania nad tym co robią. W takiej niechcianej hipnozie dopuszczali się, zupełnie nieświadomie niecnych czynów – począwszy od kradzieży a na morderstwach kończąc.

Hipnoza bez zgody: fakt czy mit?

Niestety, jest w tym sporo prawdy, choć… Hipnoza bez zgody jest możliwa w przypadku, kiedy niezwykle silny hipnotyzer spotka na swojej drodze osobę niezwykle podatną na hipnozę. Tak więc bardzo, bardzo rzadko. Hipnoza na przestrzeni minionych tysiącleci, począwszy od Sumerów w IV wieku przed naszą erą, przez starożytny Egipt, Grecję, Rzym czy Indie stosowana byłe w celach pozytywnych, głównie w leczeniu chorych. Dopiero dużo później, w czasach nam bliższych zaczęto stosować hipnozę do niecnych celów.

Hipnoza w Kielcach. Zobacz jak to wygląda >>>

Pamiętajmy o tym, że podczas hipnozy równie dobrze możemy przekazać pozytywne złudzenia zmysłowe i dobrze, korzystne dla nas zmiany, jak również negatywne złudzenia zmysłowe i naganne wzorce. Ale to już podczas samej hipnozy. Co ciekawe, hipnozę stosują zwierzęta i to absolutnie bez zgody tej drugie strony, czyli ofiary. Hipnotyzują węże i drapieżniki, których wzrok nie pozwala innym zwierzętom ani to ruszyć do walki, ani też uciekać. -Stał jak zahipnotyzowany, zwykło się mówić w takich przypadkach.

Pamiętajmy: Przed przystąpieniem do hipnozy, należy bezwarunkowo uzyskać zgodę hipnotyzowanego. Ten zaś powinien mieć do hipnotyzera absolutne zaufanie, że nie stanie się nic, czego on by nie chciał!

Wróćmy do hipnozy bez zgody – często są to, jak to nazywam drobne elementy tej sztuki, mające na celu negatywny wpływ na nas, abyśmy na przykład podjęli jakąś decyzję. Pamiętacie takie kontakty z osobami zawodowo „wciskającymi” nam różne usługi czy przedmioty? Jak często zadawaliście sobie pytanie, po co to czy tamto kupiliście, dlaczego podpisaliście tak niekorzystną umowę? Właśnie za pomocą hipnotyzerskich sztuczek. Mogą to być ruchy dłoni i palców hipnotyzera, odpowiednio skierowany wzrok czy specjalnie dobrane słowa. Tak się objawia hipnoza bez naszej zgody za pomocą potężnej broni – sugestii.

Czy hipnoterapeuta musi zapytać o zgodę na hipnozę?

Hipnoterapeuta na pewno o zgodę zapyta, a jego działania będą etyczne i dające nam pozytywną poprawę. Pamiętajmy jednak, że hipnoza jest jak nóż, może służyć do dzielenia się chlebem z innymi, ale także zadawać rany. O negatywnym hipnotyzowaniu bez zgody, często na masową skalę myśleli i nawet tego próbowali despoci i tyrani tego świata. Zwykło się też mówić, że telewizja hipnotyzuje, oczywiście bez zgody widza wprowadzając do jego świadomości swoje wzorce. I niech mi ktoś powie, szczególnie w dzisiejszych czasach, że nie ma w tym prawdy…

Czytaj także: Na czym polega hipnoza i kim jest hipnotyzer? >>>

Tags: